Zgaga w przykry sposób potrafi całkiem zepsuć nam dzień. Uciążliwość tej dolegliwości spowodowana jest cofaniem się treści żołądkowej do przełyku (refluks żołądkowo-przełykowy), podrażniając jego delikatną błonę i wywołując nieprzyjemne uczucie pieczenia. Przyczyny powstawania zgagi są różne: od ciąży i otyłości, po stres i niektóre pokarmy. Przyczyny mogą różnić się w zależności od osoby, dlatego zaleca się monitorowanie swojej diety oraz łagodzenie stresu, aby łatwiej zidentyfikować i złagodzić źródło problemu. Poniżej znajdziesz domowe sposoby na zgagę pomagające zapanować nad jej bolesnymi objawami.
DOMOWE METODY PRZYNOSZĄCE SZYBKĄ ULGĘ OD ZGAGI
Oto kilka prostych sposobów na szybkie złagodzenie objawów zgagi, które cieszą się największą popularnością:
- Rumianek: pomimo małej ilości przeprowadzonych badań, herbata rumiankowa może mieć kojący wpływ na przewód pokarmowy. Tego sposobu należy nie stosować przy uczuleniu na ambrozję.
- Lukrecja: wiele badań wykazuje pozytywne działanie lukrecji na błonę śluzową przełyku, dzięki czemu staje się odporniejsza na podrażnienia spowodowane przez cofnięcie się treści żołądkowej.
- Imbir: korzeń imbiru lekarskiego od wieków jest stosowany jako środek wspomagający trawienie. Dodaj go do przygotowanych potraw lub herbaty.
- Poluzuj ubranie: poluzowanie ciasnych ubrań, np. paska, może zmniejszyć nacisk na brzuch i tym samym zapobiec cofaniu się kwasu żołądkowego do przełyku.
- Wstań: w ten sposób zmniejszysz nacisk na dolny zwieracz przełyku, mięsień odpowiedzialny za zapobieganie występowaniu refluksu żołądkowo-przełykowego, a także pozwolisz grawitacji utrzymać kwas żołądkowy tam, gdzie powinien się on znajdować.
ZMIANY PRZYNOSZĄCE DŁUGOTRWAŁĄ ULGĘ OD ZGAGI
Zamiast zwalczać wciąż nawracające objawy zgagi, pomocna może okazać się profilaktyka. Oto zmiany, które warto wprowadzić do swojego życia, aby zapobiec występowaniu zgagi w przyszłości:
- Utrzymuj prawidłową wagę ciała: zbędne kilogramy zwiększają nacisk na żołądek, co może prowadzić do cofania się kwasu do przełyku. Pamiętaj, przede wszystkim, aby wagę zmniejszać rozsądnie z zastosowaniem zbilansowanej diety i odpowiednich ćwiczeń.
- Ogranicz (lub rzuć) palenie i spożycie alkoholu: używki mają szkodliwy wpływ na zdolność prawidłowego funkcjonowania dolnego zwieracza przełyku, przez co treść żołądkowa może częściej cofać się do przełyku.
- Ustaw łóżko pod odpowiednim kątem: unieś łóżko o 10-20cm nad ziemię w miejscu, gdzie kładziesz głowę. Śpiąc w takiej pozycji, z klatką piersiową wyżej niż żołądek, wykorzystujemy siłę grawitacji, aby zapobiec przedostawaniu się treści żołądkowej do przełyku.
- Unikaj tłustych, ostrych i ciężkostrawnych potraw, które często wywołują objawy zgagi.
- Unikaj spożywania pokarmów na 2-3 godziny przed snem.
- Unikaj dużych posiłków: jedz mniejsze porcje – to ułatwi proces trawienia. Niektóre leki również mogą przyczyniać się do występowania zgagi. W razie wątpliwości czy preparaty, które przyjmujesz powodują zgagę skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Skuteczność tych metod może się różnić w zależności od osoby, dlatego warto przetestować ich efektywność na sobie. Jeśli jednak uważasz, że zmagasz się z poważniejszym przypadkiem zgagi i refluksu żołądkowo-przełykowego, a różne sposoby złagodzenia objawów nie działają, koniecznie skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
Opracowano na podstawie:
-
Hila, A., & Castell, D. O. (2005). Nighttime reflux is primarily an early event. Journal of clinical gastroenterology, 39(7), 579–583. https://doi.org/10.1097/01.mcg.0000170762.52072.a9
-
Gulbicka, Paulina & Grzymisławski, Marian. (2016). Abdominal Bloating: Most Frequent Causes and Treatment. Nursing and Public Health. 6. 69-76. 10.17219/pzp/62045.
-
Marrero JM, Goggin PM, de Caestecker JS, Pearce JM, Maxwell JD. Determinants of pregnancy heartburn. British Journal of Obstetrics and Gynaecology. 1992 Sep;99(9):731-734. DOI: 10.1111/j.1471-0528.1992.tb13873.x.
-
https://podyplomie.pl/medycyna/30873,zgaga-pierwsze-kroki-w-edukacji-chorego-diagnostyce-i-leczeniu
-
Hunt R, Quigley E, Abbas Z, et al. Coping with common gastrointestinal symptoms in the community: a global perspective on heartburn, constipation, bloating, and abdominal pain/discomfort May 2013. J Clin Gastroenterol. 2014;48(7):567-578. doi:10.1097/MCG.0000000000000141.
-
https://www.mp.pl/pacjent/pediatria/zywienie/52607,jak-zapobiegac-alergii-na-pokarmy
-
https://thephysiciansclinic.co.uk/specialities/gastroenterology-hepatology/symptoms/acid-reflux/
-
Sandhu, Dalbir & Fass, Ronnie. (2018). STRESS AND GASTROESOPHAGEAL REFLUX DISEASE. Proceedings of the Shevchenko Scientific Society Medical sciences. 52. 10-15. 10.25040/ntsh2018.02.010.
-
https://www.health.harvard.edu/diseases-and-conditions/herbal-remedies-for-heartburn
-
https://www.nhs.uk/live-well/eat-well/good-foods-to-help-your-digestion/
To jest lek. Dla bezpieczeństwa stosuj go zgodnie z ulotką dołączoną do opakowania. Nie przekraczaj maksymalnej dawki leku. W przypadku wątpliwości skonsultuj się z lekarzem lub farmaceutą.
RENNIE® ANTACIDUM I RENNIE® FRUIT
Rennie® Antacidum - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.
Rennie® Fruit - 1 tabletka do ssania zawiera 680 mg wapnia węglanu (272 mg wapnia) i 80 mg magnezu węglanu ciężkiego oraz substancje pomocnicze.
Wskazania: do objawowego leczenia dolegliwości związanych z nadkwaśnością soku żołądkowego, takich jak: zgaga, niestrawność, wzdęcia, nudności, uczucie pełności lub ciężkości w nadbrzuszu, odbijanie. Podmiot odpowiedzialny: Bayer Sp. z o.o., Al. Jerozolimskie 158, 02-326 Warszawa, tel. (22) 5723500, fax (22) 5723500, www.bayer.com.plV5/18/11/2022/JS